kolovoza 2019 - Life Couch

30. kol 2019.

Kamo si otišla, Bernadette? Maria Semple
13:150 Comments
Nisam mislila napisati recenziju ovog romana. Iskreno, nisam ništa posebno ni osjećala u vezi ove knjige. Kupila sam je na rasprodaji početkom ljeta u knjižari Hoću knjigu. Kako to već obično biva, privukla me je naslovnica. A onda i cijena (40 kn). Nekako sam računala da će ovo biti odlična knjiga za plažu. O, kako sam se prevarila, knjiga nije ni ugledala plažu. 😂

Bernadette Fox je osoba koju je na početku cijele priče poprilično teško razumjeti. Nitko je ne voli (osim obitelji), nikome nije zanimljiva, a i čudna je. Kako je došla do toga? Evo ovako, ukratko naravno...Dakle Bernadette je završila arhitekturu, te se nakon završenog fakulteta upušta u dva osobna projekta. Riječ je o kućama, a za jednu od njih dobiva vrijednu nagradu. Da, ona je bila arhitektonska zvijezda za koju se mislilo da joj je samo nebo granica. Svi su samo čekali što će iduće napraviti. U međuvremenu se Bernadette zaljubila i stupila u brak s Elgiem Branchom, kompjuterskim genijalcem. Živjeli su u Los Angelesu, kada se nešto dogodilo (o čemu doznajemo tokom priče), što ih je natjeralo na preseljenje u Seattle, gdje će se Elgie zaposliti u Microsoftu. Bernadette će tu doživjeti nekoliko pobačaja, a onda će napokon uspjeti. Tu se zapravo, barem po našu glavnu junakinju, događa glavni preokret. S obzirom da je njihova kći Bee (pravo ime ne znam niti izgovoriti, a kamoli napisati 😂
); bolesna i operirana nekoliko puta, Bernadette se zaklinje da se više neće baviti arhitekturom u zamjenu da sve bude u redu s Bee. Ono čega ona nije svjesna u tom trenutku je da bi to lako mogao biti njezin kraj. I zapravo je Bernadette upravo tako došla do statusa nepoželjnika. Dobro, možda tu ima još pokoja sitnica 🤔. Vratimo se u "sadašnjost". Bee završava srednju školu, a s obzirom na odličan uspjeh, roditelji su joj odlučili pokloniti bilo što po njezinom izboru. Vjerovali ili ne, ona je poželjela obiteljsko putovanje na Antarktik. 

Jesam već spomenula da Bernadette nema prijatelja? Ona smatra kako je najbolja veza koju je u zadnje vrijeme ostvarila ona s Manjulom, virtualnom asistenticom iz Indije. Njoj između ostaloga povjerava djelomičnu organizaciju putovanja. Što se više približava vrijeme odlaska na Antarktik, tako Bernadette sve više paničari. Elgie misli da je sve nestabilnija i da ne bi trebala poći. Iz tog razloga, dva dana prije Božića dovodi psihijatricu, nadajući se da se otići na liječenje. Međutim, taj dan Bernadette netragom nestaje, pa vas u ostatku knjige očekuje potraga. 😊



Moram priznati da je ovo jedna zanimljiva knjiga. Priča nam pripovjeda Bee, kroz različite razgovore, izvješća, e-mailova pomoću kojih pratimo priču. Tako da zapravo, iako je knjiga ležerna i lagana, morate biti dobro koncentrirani jer se cijelo vrijeme razgovor, pismo, e-mail vodi između drugih osoba. Tu su također i novinski članci, policijska izvješća... Onako, rekla bih, jako jako zanimljiva knjiga, ispričana na jedan ne tako čest način.
Bernadette je legenda, pomalo težak, ali u konačnici dobar i pozitivan lik. U biti, ona je neshvaćena i k tome je donijela nekoliko krivih odluka. Priča je odlična jer nas uči nekolicini bitnih stvari. Kao prvo, odnos roditelja (u ovoj knjizi posebno majke) i djeteta, vjerojatno najbitniji i najvažniji odnos ikad, barem dok dijete ne dođe do puberteta 😂. Druga stvar je da je itekako bitno osobi koja je kreativac i umjetnik "dopustiti" bavljenje tim nečim. Ako joj se to oduzme, ona vene. Bernadette je odličan primjer. Još mi je nešto zapelo za oko, a to je odnos supružnika. Iako on više i nije toliko savršen i dalje ima tog nekog razumijevanja i slaganja oko Bee. Moramo samo izuzeti tih nekoliko nesretnih dana prije Božića. Dok sam čitala knjigu, meni nije bilo jasno kako se neke od tih stvari nisu ranije dogodile. Kako je samo Elgie toliko dugo "trpio" Bernadette? Ne znam tko mi je draži, Bernadette ili Bee. Elgie me ponekad nervira. 🙄

Super mi je što nas autorica polagano uvodi u problematiku i što je sama priča, iako je komplicirana, zapravo toliko glatka. Mislim da sam najviše oduševljena činjenicom što je knjiga drugačija od ostalih knjiga koje sam u zadnje vrijeme pročitala. Usput, nije mi namjera bila baš sad čitati ovu knjigu, ali onda sam vidjela da izlazi film pa sam odlučila prije nego što ga pogledam pročitati knjiga. Sad mi je jako drago radi toga. Baš me zanima kakav će biti film. Jeste li čitali knjigu?


Pozdrav, A.
Reading Time:

26. kol 2019.

Kuglof od čokolade i naranče
19:240 Comments
U zadnje vrijeme na blogu pišem samo jednostavne recepte, a tako će biti i danas. Riječ je biskvitnom kolaču okusa naranče s komadićima čokolade. Čokolade nikad dosta pa je kolač i preliven čokoladom.



Sastojci za biskvit:

6 jaja
1 vanilin šećer
10 dag šećera
1 dl ulja
Sok 2 cijeđene naranče
30 dag brašna
1 prašak za pecivo
8 dag sjeckane čokolade

Odvojite žumanje od bjelanjaka. Žumanjke pjenasto umutite sa šećerom i vanilin šećerom. Dodajte sok od naranče i ulje pa izmiksajte. Brašno i prašak za pecivo pomiješajte i dodajte smjesi. Dodajte sjeckanu čokoladu. Na kraju ručno umiješajte šlag od bjelanjaka. Izlijte u nauljen kalup za vijenac/kuglof. Pecite na 180 stupnjeva oko 35 minuta. Ako vam uhvati prejaku boju, prekrijte aluminijskom folijom. Kad se ispeče ostavite da se ohladi.

Preljev od čokolade:

0,5 dl slatkog vrhnja
2 dag maslaca
8 dag čokolade za kuhanje

Navedene sastojke otopite na pari. Dobro promiješajte i prelijte po ohlađenom kolaču.




Reading Time:

24. kol 2019.

Helsinki
18:220 Comments
A: Želja vam je posjetiti Helsinki? Super! I nama je. Pročitajte ovaj tekst i odletite do dalekog (ili ne tako dalekog) Helsinkija. Za nas piše D., kojem ovim putem zahvaljujemo. Pa evo ga...

Teško je pisati recenziju i davati upute za određene aktivnosti budući da se ukusi razlikuju ovisno što netko očekuje od turističke destinacije.

Općenito govoreći, Helsinki vam se može doimati malo „sterilan“ budući da nema impozantnih građevina i sl., ali definitivno nije grad kojeg ćete zaboraviti. Nama su u posebnom sjećanju ostali veliki uređeni parkovi kojih je u Helsinkiju jako puno. Parkovi su mjesto gdje Finci vole uživati na suncu, organizirati piknik, igrati se s djecom, pobjeći iz ureda i dio posla obaviti uz kavu ispod nekog stabla…Dojam je da su parkovi jako bitan dio njihove kulture i njima posvećuju jaku pažnju. Osobno bih izdvojio Kaivopuisto, Hesperianpuisto i Sibeliuksen puisto koji je dosta popularan među turistima (tamo se nalazi spomenik skladatelju Jeanu Sibeliusu), a u blizini je i velika plaža (Hietaranta beach) za one odvažne koji žele iskustvo kupanja u Baltiku (naš sin se bez problema odlučio zaigrati u plićaku).

Statue na ulazu u glavni kolodvor.

Što se tiče šopinga, u centru se nalazi nekoliko shopping centara (najveći je Stockmann), a u ulici Alexanterinkatu ćete naći više-manje sve brandove kao i u drugim europskim metropolama.

O restoranima ne mogu puno reći jer smo uglavnom jeli kod kuće. Hrana im je dosta ukusna, a jako cijene ribu. Često smo jeli lososa i nikad nismo ostali razočarani bez obzira na koji način je pripreman. Nekoliko godina prije, imali smo priliku posjetiti Laponiju i tamo smo jeli njihov nacionalni specijalitet. Iako prekrasno izgledaju na snijegu, sobovi su i jako, jako ukusni na tanjuru. Ograničavajući čimbenik za uživanje u gastronomiji su zbilja visoke cijene u restoranima. Njihov standard je zbilja visok, a i prosječan Finac smatra da je hranjenje u lijepim restoranima veliki luksuz na koji se ne odlučuju previše često. Za gastronomske ljubitelje preporučam da obavezno posjete Kauppatori (Market square) i u neposrednoj blizini Vanha kauppahalli (Old market) gdje ćete na brojnim štandovima naći nacionalne specijalitete po koliko-toliko razumnim cijenama, sezonsko voće i povrće, suvenire itd. Kafići su malo drukčiji nego kod nas. Na većini mjesta sami morate naručiti piće na šanku i potom pronaći slobodan stol. Iskreno nismo navikli na takvu vrstu usluge i malo se osjećaš zakinuto kad takvu „uslugu“ papreno platiš (kava oko 4 eura, pivo 6-9 eura). Cijene u supermarketima su kao i naše, možda tek neznatno više, stoga prosječan Finac sa svojim primanjima može jako ugodno živjeti. I skoro da sam zaboravio naglasiti da imaju odlične čokolade (Fazer i Tupla).

Pogled na katedralu.

Nezaobilazna razglednica Helsinkija je Trg senata sa zbilja prekrasnom helsinškom katedralom (evangelistička). Cijeli trg i stepenice ispred katedrale su pune ljudi, pogotovo za sunčanih dana. Naš sin obožava stepenice otkako je propuzao. Ovo mu je bio veliki zalogaj, ali nije posustao. Nedaleko se nalazi i Uspenski katedrala (ortodoksna) prepoznatljiva po svojim zlatnim kupolama. Ne mogu sa sigurnošću reći, ali mislim da je ulaz u ove dvije katedrale besplatan. Posebna turistička atrakcija je Temppeliaukio (crkva u stijeni). Jako čudna crkva koja je napravljena ispod zemlje (ulaz se naplaćuje nekoliko eura). Od ostalih znamenitosti izdvojit ću još parlament, nacionalni muzej, Kiasma (Muzej moderne umjetnosti) te odnedavno otvorena ogromna, moderna centralna knjižnica - Oodi. Teško mogu opisati kako je unutra sve posloženo i uređeno – sve je podređeno posjetiocu da se osjeća maksimalno ugodno, bez obzira je li došao popiti kavu i pročitati novine, studentu koji uči za ispit ili roditeljima koji će u igraonici čitati slikovnice svojoj djeci. To su detalji u kojima im zavidim zašto mi ne živimo u tako uređenom društvu. Ljubitelji životinja također ne bi trebali zaobići posjet zoološkom vrtu smještenom na otoku Korkeasaari.

Katedrala u Helsinkiju

Uspenski katedrala

Kako još provesti vrijeme u Helsinkiju? Toplo preporučam izlet na Suomelinnu. Radi se o povijesnoj - vojnoj utvrdi smještenoj na malom otočiću nedaleko od centra. Lokalitet je upisan na UNESCO popis kao jedinstven primjer europske pomorske utvrde. Izbjegnite turističke rute na navedeni lokalitet jer ćete ih bespotrebno preplatiti budući da javnim transportom (mali trajekt) za 15ak minuta možete biti na otoku. Nedaleko od Helsinkija nalazi se Nuuksio nacionalni park i svakako ga posjetite. Šteta je doći u Finsku i ne osjetiti zemlju tisuću jezera. Šume i jezera su zbilja impozantni te ih možete doživjeti u ovom nacionalnom parku bez da organizirate udaljenije i skuplje izlete u unutrašnjost i sjever Finske.

Suomelinna

Jednodnevno putovanje kruzerom u Stockholm.

Za one koji imaju viška vremena, a uzevši u obzir da Helsinki nije velik grad, savjetujem napraviti izlete u susjedne zemlje. Postoje vrhunske opcije noćnog kruzera za Stockholm te nekoliko različitih vrsta prijevoza (trajekti i katamarani) za puno bliži Tallinn. Nedaleko od Helsinkija (nekih 45min vožnje) nalazi se jedan stari gradić Porvoo kojeg također toplo preporučamo.

Porvoo
Ukratko to bi bio naš kratki dojam Finske. Ukoliko tražite nešto novo, ova destinacija vas vjerojatno neće razočarati. Danas vrlo jeftino možete doći do Helsinkija jer nekoliko aviokompanija povezuje direktno Split (preporučam Norwegian), a postoji i direktan let i iz Zagreba.

Nakon što zavolite taj sjevernjački duh, mnogi od vas će se poželjeti vratiti…a tad se čujemo na blogu o Laponiji. Napraviti ćemo osvrt prema zimskom ugođaju kad se baš nećemo previše izležavati po parkovima.

Ekipa LC se zahvaljuje D. na ovom divnom članku!
Reading Time:

22. kol 2019.

Nijema Pacijentica - Alex Michaelides
13:340 Comments

Alicia Berenson piše dnevnik – tako joj je savjetovao obožavani suprug Gabriel, kada se opasno zabrinuo za njezino mentalno zdravlje. Gabriel je lijep, zgodan, pametan, uspješan i najvažnije od svega brižan. Dijele ljubav prema umjetnosti – Alicia je slikarica, a Gabriel je modni fotograf. Izvana djeluju kao savršeni par. Iako je muče brojna pitanja iz prošlosti i sadašnjosti, pomisao na to da ona sa svojim problemima i brigama uznemiri divnog, dobrog Gabriela za Aliciu je naprosto nepodnošljiva. Toliko nepodnošljiva da pristaje pisati dnevnik.
Alicia je imala 33 godine kada je, jedne posve obične večeri, ubila svoga supruga s kojim je bila u braku sedam godina, ispalivši u njega 5 metaka. Nakon ubojstva naslikala je sliku pod imenom Alcestis (inspirirano Euripidovom tragedijom o ženi koju ljubav prema suprugu tjera u smrt) i nikada više nije progovorila niti jednu jedinu riječ. Kada mladi forenzični psihoterapeut Theo Faber čuje za njezin slučaj, odluči se zaposliti u The Groove (mentalna institucija) i učiniti ono što drugi prije njega nisu uspjeli: natjerati Aliciu da progovori. Međutim, kako se priča polako odmotava, tako čitatelj otkriva kako njezina tišina ide mnogo dublje i dalje u prošlost. A kada konačno progovori, hoće li se svima svidjeti istina?


The Silent Patient roman je prvijenac Alexa Michaelidesa. Kako sam sebe predstavlja na službenom profilu Goodreadsa:
Born in Cyprus to a Greek-Cypriot father and English mother, I studied English literature at Cambridge University and got my MA in screenwriting at the American Film Institute in Los Angeles. I wrote the film The Devil You Know (2013) starring Rosamund Pike and co-wrote The Con is On (2018), starring Uma Thurman, Tim Roth, Parker Posey and Sofia Vergara. THE SILENT PATIENT is my first novel.
Kratka digresija – gledala sam film i uopće mi se nije dopao. Je li do scenarija, glume, režije ili svega pomalo, ali za mene je film bio promašaj.
Izdavač romana (koji je na engleskom jeziku, ali ja sam umrla čekajući prijevod stoga odustala): Orion Books (UK).
Budući da bih voljela završiti sa pozitivnom notom, krenut ću navoditi što mi se kod ovog romana nije dopalo i čime sam najmanje oduševljena.
Kao uvodnu notu, moram navesti kako mi je psihologija struka i time se primarno bavim, a imam dosta iskustva i sa psihoterapijom. S time u vidu, osjetila su mi posebno izoštrena na nedosljednosti i nelogičnosti po tom pitanju, pa iako obožavam psihološke trilere, među njima je redovito i najviše knjiga koje mi se NE dopadnu na kraju. Možda bih trebala dodati par filtera prilikom odabira, kao na Bookingu 😊 ali to srećom nije tema.
Eto, izdala sam se na samom početku. Knjiga mi se nije dopala. Možda je kombinacija iščekivanja prijevoda, činjenice da sam više truda uložila jer inače ne čitam romane na engleskom jeziku (samo stručnu literaturu, što umara jer uglavnom prevodim itd.), visokih očekivanja i nabrijačine u kojoj su ga svi hvalili, čak i većina bookbloggera koje osobno pratim i cijenim. Podlegla sam. Popustila. Čekanje mi se nije isplatilo…jebiga!
Nedavno sam čitala raspravu o tome zašto uopće pisati negativne recenzije knjiga, odnosno zašto gubiti još više vremena na nešto što ti se ne svidi. Ili obrnutom psihologijom, zašto ne pisati o pozitivnim stvarima, inspirirati ljude, tjerati ih u trgovine…za mene je odgovor uvijek negdje između. Prezirem tiraniju optimizma i pozitive, ne smatram to idealom i radije skrećem u realnost u kojoj ima dobrog i lošeg. Naravno da želimo inspirirati, podijeliti oduševljenje, uljepšati nekome dan, ili život (znam, pretenciozno). Ali, ponekad nekome možemo uljepšati dan (ili život) tako što mu uštedimo vrijeme ili novac...ili mučenje dok čekaju hrvatski prijevod razvikane knjige. Dragi čitatelju koji se pronalaziš u svemu do sada, želim ti skratiti muke i reći da možda nije vrijedno toga, da ti čekanje lakše padne.


Ovaj roman pobrao je i na jedno mjesto sakupio toliko stereotipičnih likova da je to podvig samo po sebi. Savršeno dvoličnog supruga, psihički nestabilnu (needy) ženicu, znatiželjne susjede, lažne prijatelje, prijatelje iz koristoljublja, ljude koji te se sjete samo kad nešto trebaju, neetične liječnike, preempatične liječnike, ljude koji se snalaze i pokušavaju preživjeti, i naravno ponekog lažljivog ovisnika i lošeg oca. I sam koncept psihoterapije je prikazan krajnje stereotipično, a terapeuti razlučeni u nekoliko blijedih arhetipova: nesebični koji slijepo vjeruju u dobro u ljudima, krajnje beskrupulozni željni love i oni koji kroz terapiju sami sebe potvrđuju i žele dokazati da su bolji od drugih, poput Thea. Theo je i sam prošao kroz to iskustvo te sa svojom terapeutkinjom ima prisan odnos koji je nažalost posve zanemaren i tek šturo opisan. Njegova titula je također nešto što meni nije jasno, ali je možda do američkog sustava obrazovanja, pa se neću u to miješati. Dijalozi su upravo filmski – kratki, šturi, ne previše maštoviti. Nešto što bi na filmskom platnu sigurno zaživjelo zbog neverbalne komunikacije, ali u knjizi je posve 2D doživljaj.
Autor nas na samom početku obavještava kako je Alicia ubila svog supruga, da bi potom prva polovica knjige propitivala tu tezu – posve viđeno i predvidljivo. Naravno da je ona ubojica, a pisac si kupuje nešto vremena i stranica dok ne dođe do tog zapleta, što je u redu i sasvim legitimno da su te stranice ispunjenje zanimljivim paralelnim pričama, neobičnim i kompleksnim likovima, društvenim osvrtom na određena pitanja i slično. Jedina paralelna radnja je ona između Thea i njegove žene, koja je usput rečeno glumica i također je lik sumnjivog morala, tako da su svi umjetnici prikazani kao ludi, destruktivni i nevjerni. Nije baš neka reklama za promicanje kulture, ali ok, nije smak svijeta. Potom nas pisac u drugom dijelu romana vodi na putovanje koje bi trebalo rezultirati odgovorom na pitanje zašto je Alicia to napravila. Ovaj dio je čak lijepo pisan, rješenje se otkriva dovoljno postepeno da zadržite napetost, a opet nije zamorno. No sam odgovor i zaključak su potpuno banalni. Povezivanje prošlosti sa trenutkom ubojstva najneuvjerljiviji je rasplet nekog psihološkog trilera koji sam pročitala već dugo. I kao da sam autor to shvaća, pa nam za kraj servira još jedan šokantan obrat (pokvarit ću vam malo zadovoljstvo i reći da je posve predvidiv) koji to ustvari nije, tako da sam nakon svega ostala u ''meh'' raspoloženju. Theo kod mene nikad ne bi položio ispit za psihoterapeuta, nadam se da nikad ne bi radio s ljudima. Štoviše, nadam se da nema Thea u našem sustavu jer bi to značilo da nešto s njim ozbiljno ne valja.
A sad na pozitivni dio. Prvo doduše nema veze sa samom knjigom, već sa stilom pisanja koji mi je olakšao i uljepšao čitanje na engleskom. Djelo je jednostavno pisano, jezik je standardni engleski. Potaknulo me da nastavim prakticirati čitanje originala, a ne čekati prijevode. Drugo se odnosi na, po meni, dobro balansirano pisanje ''kroz vrijeme''. Knjiga kroz sva poglavlja pruža fluidnost u prelaženju između prošlosti i sadašnjosti, bez nepotrebnog gubljenja ili ponavljanja kako bi mogli nastaviti pratiti ostatak. Pojedini elementi odnosa u psihoterapiji su brutalno precizno pogođeni, kao što je primjerice pitanje prava na privatnost – koja je granica kada možemo kršiti povjerljivost podataka, a kada je potrebno reagirati? Što je neetično ponašanje i kako ga prepoznati? Zašto većina intervencija ne djeluje – možda i najbolnija lekcija ove knjige. To je jedino, ali vrijedno, u ovoj knjizi što me je potaklo na razmišljanje. Ponekad zbilja idemo protiv struje, a struja je naša ljudska priroda. Kako se kao terapeut suočiti, iznova i iznova, s porazom (tome nas uči dobra stara Ruth) – dati čovjeku potrebne alate i gledati ga kako ih s lakoćom odbacuje te umjesto toga bira sigurnost i utjehu vlastitih štetnih navika? Zašto se uvijek iznova hvatamo za slamčice spasa koja bi potom najradije pregrizli. Zbilja, zašto pomoć traže oni koji je, naizgled, niti ne žele.
Barem za sretan kraj, ostaje nam lekcija koliko se ne isplati ponavljati vlastite greške, a prava tragedija nastane onda kad u njih uvučemo i druge ljude.

Update: U izdanju VBZ-a izišao je hrvatski prijevod knjige, pod nazivom Nijema pacijentica (prijevod Ana Knežević), a naslovnica izgleda ovako (preuzeto sa Hoću knjigu):

Kako vam se čini CRO - varijanta?

Moja ocjena:




Reading Time:

20. kol 2019.

Miro Gavran: Priče o samoći
20:100 Comments
Miro Gavran jedan je od književnika koje volim još od djetinjstva. Popis njegovih knjiga koje sam pročitala je poprilično dug. Kada sam vidjela da je ove godine izdao zbirku kratkih priča "Priče o samoći", odmah sam je dodala na popis za čitanje, a nedavno sam je napokon uspjela "uhvatiti" u svojoj knjižnici. Riječ je o zbirci od 10 kratkih priča koje su već objavljivane u nekoliko novina/časopisa. 



U ovoj zbirci Gavran se drži svoga provjerenog stila pisanja.  Njegove priče su razumljive svima i lako se čitaju, ali to nikako ne umanjuje njihovu književnu vrijednost kao što to zna biti kod književnika koji pišu samo zbog publike, a pritom ih nije briga za književnu vrijednost djela. Ako ste ikad čitali neko njegovo djelo, onda znate o čemu pričam.  Čitanje teče glatko, mislim da nikad nisam čitala neku njegovu knjigu duže od jednoga dana. Gavran uspije jednostavnim jezikom prenijeti ono što mnogi književnici uspiju tek brojnim književnim postupcima (inovativne tehnike pisanja, razgranate fabule,  brojni likovi i sl.). 
Likovi su svakodnevni ljudi, naši suvremenici, a sve glavne likove iz priča povezuje jedna stvar, a to je samoća. Ako ste pomislili da je ovo još jedna od knjiga puna pesimizma i tuge, prevarili ste se. Na izravan ili neizravan način Gavran nam kroz priče šalje upravo suprotnu poruku. Život treba gledati kroz šarene naočale (ne mogu odoljeti, a da ne citiram i Miu😂, "Život nije siv...🎶"). Ima tu i tužnih događaja: smrti, razvoda, preljuba, rata, ali kad priča o takvim stvarima Gavran nekako uspije i iz toga izvući pozitivnu pouku ili vas barem natjera da sami zaključite mogući pozitivni ishod. Na kraju mogu zaključiti da bi ova knjiga imenicu iz naslova -  samoća mogla zamijeniti i raznim drugim imenicama pa bi se mogla zvati: Priče o ljubavi, nadi, utjehi... Svakako pročitajte ovu zbirku, ali i ostale Gavranove knjige. Neće vam biti žao!😀
Reading Time:

15. kol 2019.

Žene koje kupuju cvijeće - Vanessa Montfort
17:450 Comments
Tamo negdje prije par mjeseci kada sam vidjela ovu knjigu u pretprodaji strašno me privukla 😍. Zašto, u tom trenutku nisam znala. Ono što sam primijetila jest da mi je naslovnica poprilično neugledna, zapravo jako "čudna", a upravo je ona ta koja me na neki misteriozan način privukla 🤷. Eto priznajem, zaljubila sam se u tu "ružnu" naslovnicu. Kada sam nešto kasnije pročitala sažetak ostala sam oduševljena. Em se radi o ženama, snazi žene kao pojedinca, ali i snazi "čopora" žena, problemima (što ću, volim tu tematiku), em se radnja događa u Madridu. Španjolska me je prije par godina bacila na koljena, a vidjela sam tek Andaluziju ❤️️. Moj zaključak je da ako me knjiga prije nije kupila, ovdje me u potpunosti osvojila. Dakle, nakon što smo ustvrdili da mi se knjiga sviđala i prije no što sam je pročitala, možemo mirno nastaviti 😂. 


Radnja se događa, kao što sam već napisala, u Madridu, u malenom boemskom kvartu. Taj kvart obiluje kazalištima i galerijama, a u njemu se nalazi za nas glavno mjesto, cvjećarnica Anđelov vrt iznad čijeg ulaza piše NIKAD NEMOJ PRESTATI SANJATI. To prekrasno, mirno i tajnovito mjesto vodi misteriozna Olivija. Pet žena u toj cvjećarnici kupuje cvijeće, ali svaka ga kupuje za nekoga drugoga. Tako ga jedna kupuje za tajnu ljubav, druga da bi uredila ured, treća bi ga rado naslikala, četvrta će ih pokloniti svojim klijentima, a zadnja kupuje cvijeće za pokojnu ljubav. Riječ je o pet u potpunosti različitih žena, koje su u svojevrsnoj potrazi. Potrazi za srećom, snovima, neovisnošću, u potrazi za ljubavlju. Mislim da vas trebam pobliže upoznati sa curama 😉. Casandra je, kako se u knjizi naziva, superwomanica. Za nju je bitniji profesionalni uspjeh od onoga privatnog. Ipak, nešto joj tu nedostaje. Aurora (Trpiružica), bol je tjera da dodatno voli, što joj je lošije to je ona tobože više zaljubljenija. I nekako u svim svojim problemima ostaje zarobljena i popušta. Gala, obavijena modom, kaže da žena danas može sve, osim ostarjeti. Ona se naime boji starenja. Victoria predstavlja meni osobno najdraži lik. Ona je svemoćna, odlučila je da mora u svemu (što je se tiče) biti najbolja.  Odlično joj ide, međutim ona je nezadovoljna, ponajprije privatnim životom. Kao šlag na kraju torte, ostavila sam Marinu, koja nam zapravo pripovjeda cijelu priču. Marina je naime prije nekog vremena ostala bez ljubavi svog života. Ili nije?  Uglavnom ona je skroz izgubljena i u potrazi za nekim odgovorima. Zapravo ona se samo mora trgnuti. Kako kaže spisateljica ona pati od sindroma suvozača. Ako se pitate tko je Olivija ona je jedan čudan i misteriozan lik, o čijoj sudbini saznajemo tek na samom kraju. Ona je zapravo dirigent ovom orkestru, budno pazi na sve cure poput anđela čuvara.

Malo, po malo, sve će se početi mijenjati. Poticaj za to bit će im jedno druženje, nakon kojega će se svaka od njih zapitati da li je postigla točno ono što je željela u životu, da li je sretna i što uopće želi. I onda kada svaka od njih posustane, snagu će im dati jedna od ostalih žena ili pak čitava ženska ekipa. Sve je ljepše kada se međusobno podupiremo, zar ne?


U zadnje vrijeme čitam (sudeći po ovih zadnjih par godina) dosta. Nisam svjesna kako, ali ove se godine događa to da što god otvorila budem oduševljena s tim. Znam, sada ćete sigurno reći: Pa knjige se i biraju da bi ti bile dobre i zanimljive! I u pravu ste, dakako. Međutim moje čitalačko iskustvo me podsjeća da to baš i nije tako. Kada mi je knjiga loša, ne sviđa mi se ili mi ne odgovara u tom trenutku, zatvaram je i vraćam u knjižnicu ili poklanjam nekome. Bez obzira na sve ono što me je privuklo njoj. Ove sam godine napravila jedan ustupak, do kraja sam pročitala Sanjara Strangea, knjigu koja mi se jednostavno nije svidjela. I ne, nisam požalila. To sam napravila samo radi bloga i da vidim mogu li ja to. Ispostavilo se da mogu, ali mislim da to više nikada neću ponoviti, jer me je (vjerujem da znate taj osjećaj) iscrpilo 🤢. Onako, do kraja. I ne, ja o tome neću pisati recenziju i općenito neću gubiti dragocjeno vrijeme na stvari koje mi se ne sviđaju. Zašto vam sve ovo pišem? Da bih poručila da je ovo meni osobno među dvije najbolje knjige u zadnje vrijeme. Mene je ovo očaralo. Možda zato što se volim opustiti s čašom bijelog vina, možda jer tu i tamo volim dobiti cvijeće, možda jer imam prijateljice i znam kakva je to ženska snaga (vrijedi i za članice bloga ❤️️), a možda zato što mi je jednostavno knjiga "legla". Moram se složiti s Čitateljicom, na čiju sugestiju sam se definitivno odlučila kupiti knjigu. I ona, kao i ja, misli da dugo nismo naišle na knjigu koju bi doslovno cijelu obilježile. Izvukle citate, mudre misli, nešto. Knjiga je jednostavno prepuna lijepih i mudrih rečenica. Kada sam vidjela s čim imam posla, odustala sam. Ipak za kraj ću vam napisati jedan odlomak.


Ako i niste žena, dopustite da vas ovo zarazi. Divna knjiga koja će otvoriti mnogo pitanja i zaokupiti vam pažnju. Ali to ostavljam vama da vidite. Imate moju preporuku 😊.

Pozdrav, A.


Reading Time:

12. kol 2019.

Finska s djetetom
12:350 Comments
Zanima vas put u Finsku? I to još s djetetom/djecom? U tom slučaju ovaj je post stvoren za vas!

Drago nam je što na blogu imamo priliku ugostiti D., prijateljicu koja je nedavno s obitelji putovala u Finsku 😊. Više o putu, ali i drugim zanimljivim situacijama će vam reći ona u nastavku.  

A: Evo D., za početak upoznaj nas malo s vama! Tko je išao, kada, kako, gdje, koliko dugo...? 
D: Suprug i ja smo se početkom lipnja odvažili na prvi let zrakoplovom s našim mališanom. Za početak smo odabrali dobro poznatu destinaciju – Finsku, zemlju koju posjećujemo svakih par godina jer tamo imamo blisku rodbinu. Bili smo smješteni u gradu Espoo koji je udaljen od Helsinkija nekih pola sata vožnje automobilom. Moj jedini uvjet za ovo putovanje je bio da budemo što bliže ljetnom solsticiju, kada tamo gotovo da nema mraka.


Kupanjac u Baltiku
A: Odmah da te prekinem, jer sam sad baš znatiželjna 😂. Zašto nisi htjela malo više mraka? Meni to zvuči kao daleko primamljivija opcija za dijete (ili za roditelje). 
D: Mislim da je to jedinstveno iskustvo i da ga treba doživjeti. Iskreno, nisam previše razmišljala kako ćemo to podnijeti. Sada mi je sve jasno pa ćemo sljedeći put ići oko zimskog solsticija. 😁


Ponoć
A: Oprosti na upadanju u slovo, možeš dalje. 😉
D: U ovom našem periodu (5.6.-11.6.) mrak je bio između jedan i tri sata ujutro. Hm, možda bi bilo bolje reći da je tada bilo najmračnije jer prave noći nije biloIz ove perspektive mogu reći da je to bio doživljaj, ali tada i tamo definitivno nije, hahahFinci vam strašno vole svjetlo. U njihovoj stambenoj arhitekturi ima puno staklenih površina, najčešće bez ikakvih zastora. Naša je soba jedina imala zavjesu, ali nije baš pomoglo. Nas troje se nismo naspavali tih dana. Isto tako, prva tri dana je bilo pakleno vruće s temperaturama oko 28ºC. Možete zamisliti kako je bilo u toj, nazovimo je, staklenoj kući. Takve temperature nisu uobičajene za sjever Europe pa nam nisam ni ponijela odgovarajuću odjeću.  

A: Kako je prošao put zrakoplovom? 
D: Put zrakoplovom je bio polovično uspješan. U odlasku nam je najteže bilo dočekati ukrcaj. Naš je dječak besciljno lutao bescarinskom zonom, a najčešće je bio na pokretnim stepenicama. Iz nekog razloga njih posebno voli. Srećom da je splitski aerodrom malen i mogli smo ga bez problema pustiti da luta po čekaonici. Samo putovanje zrakoplovom je prošlo gotovo idlično. Zaspao je na meni čim smo uzletjeli. Bitno je naglasiti da smo muž i ja sami sjedili s njim i kad je zaspao mogli smo ga ispružiti na treće sjedalo između nas. Probudio se zadnjih dvadeset minuta leta i moram vam reći da taj dio nije bio nimalo ugodan. On je želio šetati, a nismo ga mogli pustiti jer je već započelo slijetanje. Sam kraj slijetanja mu je bio vrlo uzbudljiv.  
Povratak je bio nešto složeniji jer je aerodrom u Helsinkiju puno veći. Prilikom check in-a smo morali dati kolica i uzet aerodromska (u Splitu smo mogli nositi kolica sa sobom, a predali smo ih jer su nepotrebna na malom aerodromu). Kod sigurnosnog pregleda smo bili u posebnom obiteljskom dijelu. Taj je red bio manji i puno brži. Odlična stvar i olakšanje za obitelji s djecom. Pri polijetanju dječak je opet zaspao, ali se probudio nakon pola sata jer mu je bilo neudobno spavati na meni (ovaj put muž i ja nismo sjedili zajedno te nismo imali slobodno mjesto za njega budući da je avion bio pun). Ostatak leta je šetao zrakoplovom gore-dolje, glasno negodujući prilikom svakog vezivanja. Kad smo sletjeli frajer je bio u deliriju plača i sve su oči bile uprte u mene.  


Oodi, gradska knjižnica u Helsinkiju. Svakako preporučam posjetiti.


A: Jeste li tamo koristili automobil i dječju autosjedalicu? 
D: Svakodnevno smo koristili obiteljski automobil, a autosjedalicu smo unajmili (35€/na tjedan). 

A: Jeste bili zadovoljni autosjedalicom?
D: Da, jako! Radilo se o Romer autosjedalici, koja je bila u jako dobrom stanju. Nije bilo potrebno privikavanje budući da se naš sin ionako jako voli voziti i jedva čeka zavezivanje u sjedalicu. (A: Moj jedva čeka maknuti pojaseve, otvoriti vrata i kojekakve druge ludosti raditi. 🙄)

A: Dijete vam ima...koliko godina? Što je za njega bilo najzanimljivije? Pretpostavljam da je i vama kao roditeljima to bilo super? 😉😅 
D: Dječak je imao navršenu godinu i osam mjeseci. Mislim da mu je najzanimljivije bilo slijetanje. U odlasku se smijao, u povratku je rekao „ćeš“ što zapravo znači „još“. U Finskoj mu je najbolje bilo u kući. Kao što sam već rekla, njihove kuće su prepune stakla i dnevnog svijetla, tako da nemaš dojam da si u zatvorenom prostoru. Imao je travnjak ispred kuće i obiteljskog psa za igru. Inače, svaki dan smo išli u šetnje Helsinkijem ili u prirodu. 


Nacionalni park Nuuksio.

Plaža u Helsinkiju.
A: Kakav je Helsinki? Koliko ste ga zapravo uspjeli doživjeti?
D: Helsinki mi je ovaj put bio pravo osvježenje. Prema riječima suprugove sestre, Finci su se odnedavno trgnuli i odlučili poraditi na turizmu. Ne znam jesu li razlog ljeto i ljetni praznici, ali grad je bio prepun ljudi. Centar je dovoljno malen da ga možeš pješke obići, a u njemu ima dovoljno parkova, dućana i restorana. Uglavnom, ugodno se može provesti dan i svatko može naći nešto za sebe....Od šopinga i restorana brze hrane do luksuznih restorana i štandova s tradicionalnom hranom na koju su jako ponosni. Možda je malo preskup grad za naš standard, ali opet ne enormno poput susjedne Švedske i Norveške.

Novo prijateljstvo.

A: Parkovi za djecu ili igrališta za djecu? Ima li ih, kakva su itd.? 
D: Parkovi i dječja igrališta su na posebnom nivou. Helsinki je prepun parkova koji veličinom konkuriraju manjim dalmatinskim gradovima, a igrališta su posebno ograđena i održavana. Mislim da ne moram napominjati kako su parkovi čisti, bez životinjskog izmeta i opušaka. Posebno se pazi na sigurnost unutar samih. Nema nezaštićenih zidića koji mogu dovesti do ozbiljnih ozljeda. 
Dok smo šetali Espoom primjetili smo osnovnu školu. Suprug i ja smo se složili da toliku površinu ne zauzimaju ni fakulteti u Hrvatskoj. Slobodno guglajte Espoo school pa ćete vidjeti o čemu pričam. 


Moderna luteranska crkva izgrađena u kamenu.

A: Možemo malo o prometu u Finskoj? S obzirom na dijete (ali i vas, niste vi ništa manje bitni 😘)! 
D: Promet i prometna kultura su opet extra levelhahaha. Moram primjetiti da prijašnjih godina nisam toliko pazila na detalje kao ovaj put kada sam u ulozi roditelja. Pješačka je staza od ceste odvojena zelenom površinom i veličinom konkurira dvosmjernim cestama u nekim manjim mjestima. Često možete vidjeti divlje životinje kako slobodno šeću. Mi smo sustretali zečeve, a dublje u unutrašnjosti Finske možete vidjeti sobove ili losove (ti susreti nažalost često završe prometnim nezgodama)Ne morate sumnjati da čim pogledate prema pješačkom prijelazu, automobil će vam stati, bez nervoze i požurivanja, ali isto tako ćete vi strpljivo hodati do pješačkog prijelaza i tek tu prijeći cestu. Tamo nisam imala onaj stres dok šetam ulicom i vozim kolica, kakav doma imam svakodnevno. (A: 🤦‍♀️, nažalost znam o čemu pričaš!)


Raznovrsna ponuda ribe u najstarijoj finskoj natkrivenoj tržnici.

A: Može za kraj nekoliko riječi...
D: Naravno. Sve u svemu dječak je dobro podnio putovanje. Poznavajući njegov razigran karakter, zadovoljna sam i letom zrakoplovomKarta za djecu do dvije godine je praktički besplatna, a nerijetko ćete moći iskoristiti komfor nepopunjenog zrakoplova (u protivnom zna bit nezgodno cijeli let dijete držati u krilu). Za vrijeme boravka u Finskoj mališan je jako slabo jeo (uglavnom su to bile orašaste grickalice), ali tome nisam predavala veću pažnju jer sam znala da će se vratiti u normalu kad se vratimo doma. 

Pozdrav, DK.

Sad od mene još nekoliko riječi 😂D. s obitelji ubrzo ide u Portugal, pa se nadam da ćemo napisati i zajednički članak. I ja sam bila tamo, ali puno prije nego je moj malac bio u planu (ne mogu reći ni da je kasnije bio baš u planu 🤔😂😅), tako da mislim da bi post s različitim pogledima bio zanimljiv, a i pun pogodak. Do tada, udružene A. i D. vam šalju hrpu lijepih pozdrava iz suncem okupane Dalmacije. 

P.S. Još jednom, puno puno hvala D. na svim dojmovima od Life Couch ekipe. 😘
Reading Time:
life.couch. Pokreće Blogger.

Istaknuti post

Najbolje od 2022.

Dragi svi, jedan neizrečeni plan bez roka trajanja je truditi se donositi zanimljiv sadržaj, a vjerujem da ne može zanimljivije od ovoga: up...

Impressum