3. kol 2019.

Krpice od voska (+ DIY)

Niste baš ljubitelji plastične i aluminijske folije? Možda postoji rješenje za vas. 

Krpice od voska se još nazivaju i omotima od (pčelinjeg) voska ili voskomotima. Na engleskom jeziku ih možete pronaći pod nazivom beeswax wraps, a na njemačkom pod Bienenwachstücher. 




Znate što su i čemu točno služe? Da, ni ja do prije godine dana nisam znala. U biti, oni služe kao zamjena alu ili prijanajućoj foliju. To su komadi 100% pamučne tkanine koji su impregnirani  voskom (i dodacima) te mogu normalno poslužiti za zamotati hranu ili namirnice. Kada kažem dodacima najčešće se tu radi o kokosovom ili jojobinom ulju i smoli. To može biti ili damar prirodna smola ili smola bora, međutim ona često izaziva alergijske reakcije pa tu valja biti oprezan. Također, mogu se koristiti i neke druge smole. Možete napraviti i bez uporabe smole koja zapravo služi za bolje prianjanje. Ukoliko napravite bez, trebalo bi biti dovoljno da nekoliko trenutaka vosak zagrijavate toplinom ruku i tako ga oblikujete. Što se tiče ulja, osobe koje su isprobale oba ulja tvrde da je jojobino puno bolje. Ono inače služi za bolju savitljivost i da bi spriječilo "pucanje". 



Ja sam se upoznala s ovim prije nekih godinu dana, a u međuvremenu sam i bila na jednoj radionici. Sad sam se okušala u izradi svojih krpica pa ukoliko vas zanima recept pogledajte u nastavku. Dakle ja sam koristila 100% pamučnu tkaninu (Oeko-Tex® Standard 100 certifikatom). Stavila sam je na pranje (u jastučnicu, da se ne ošteti). Nakon pranja sam je ispeglala i odrezala cik-cak škarama u željene oblike. Preko Ebay-a sam kupila damar smolu, a nabavila sam i organsko jojobino ulje. Pčelinji vosak sam namjerno ostavila za kraj. Prvo što se tiče pčelinjeg voska jest pripaziti na to da se radi o pravom pčelinjem vosku. Da, dobro ste pročitali. Nažalost i na tome varaju. Često manju količinu voska miješaju s parafinom. Dakle ako vam treba, radije kupite i po malo skupljoj cijeni, ali da je provjereno. Druga stvar je da ukoliko ste vegan, ne trebate koristiti pčelinji vosak. Postoji nešto što se zove karnauba vosak. Potječe od palme koja raste na području sjevernog Brazila, vodootporan je i (navodno) savršeno rješenje za vegane. Ja nisam koristila pa ne mogu to čvrsto tvrditi.



Što se tiče pčelinjeg voska on u sebi ima antibakterijska svojstva što ga čini odličnim za održavanje svježine. Kad tome još nadodamo da je vodootporan...to ga čini primamljivim. Dezene na tkaninama neću spominjati. Meni je to slaba točka definitivno. Što god koristili, većina savjetuje da se izbjegava bijela tkanina. Sasvim je normalno da se s vremenom stvore nabori, a na bijelim krpicama to izgleda poprilično neuredno. Ipak, to vam ne bi trebalo toliko smetati. Kad vam se krpice istroše, možete ponoviti postupak i produžiti im vijek trajanja. One otprilike traju između 6 mjeseci i godine dana, a to uvelike ovisi o ophođenju s njima. 

Što se tiče smole, tu moram reći još par stvari. Postoji više studija, neke govore da je to jestivo, neke da je štetno. Uvijek imate stručnjake koji su za, odnosno protiv nečega 🤷. Evo jedan zgodan članak protiv, pa možete pogledati: https://www.livinglightlyhome.com.au/blogs/news/why-we-dont-sell-gum-rosin-tree-resin-for-your-beeswax-wraps. Tu također imate link i na istraživanje. U konačnici je na vama da odlučite. 

Naravno, internet obiluje tekstovima na ovu temu, a ja ću vam ovdje donijeti dva: 
https://blog.mountainroseherbs.com/the-complete-guide-to-diy-beeswax-wraps-including-a-beeless-vegan-food-wrap   

http://facedownwaste.com/really-need-pine-rosin-make-beeswax-wraps/




Recept koji sam ja koristila: 


-tkanina (za otprilike 8 krpica od 30 cm, kvadratnog oblika. E sad, znači da može - i je, za više krpica, ovisi kolike su.)
-cik-cak škare (Ikea ima odlične)
-pčelinji vosak (400 g)
-damar smola (120 g - ja sam stavila manje, radi netopljenja)
-ulje jojobe (3 žlice - ja sam stavila 2)
-kist (računajte da je to jedina svrha tog kista)
-2x papir za pečenje
-pegla

Dakle, što sam ja sve radila...Kod mene je to trajalo neko vrijeme, jer stalno imam nešto hitnije, bitnije, bolje 🤦‍♀️...Uglavnom, vosak iskidate na manje komade, možete ga i naribati, ali ja sam shvatila da je sasvim u redu ako ga podijelite na manje komade. Zatim sam to stavila u duple posude (double boiler), vodu da zakuha u jednu, a u drugu posudu vosak da se otapa. Identično sam napravila i sa smolom. Kod nje baš i nisam zadovoljna s rezultatom, što se tiče topljenja jel. Smolu, navodno treba staviti barem pola sata prije voska. Kod mene to baš i nije bilo tako. Taman kad sam htjela odustati i baciti je u smeće, pala mi je na pamet ideja da malo stavim u vosak. I mogu vam reći da je to bolje. Tomu sam nadodala ulje jojobe i promiješala. Zatim sam kistom nanijela tu mješavinu na komade tkanina koje sam stavila na papir za pečenje. Nakon toga sam preko stavila još jedan papir za pečenje i prošla peglom. Bitno je da krpice cijelom površinom upiju tekućinu.     

Kada ste ih izradili, sretni i ponosni, možete ih početi koristiti. Vosak je podložan toplini, pa je logično da ga toplina naših ruku zapravo oblikuje. Trebao bi se sljubiti, ali to zapravo uvelike ovisi o količinama koje ste koristili. Ukoliko ne, uvijek vam ostaje mogućnost da, ukoliko prekrivate neku posudu, upotrijebite neki konopčić ili gumicu.




Mogu se koristiti izravno na hrani ili za prekriti posuđe u kojem se nalazi hrana, koja vam neće mirisati po vosku. Ne poruča se prekrivati/zamatati meso, mesne proizvode i ribu. Isto tako (a to je i više nego logično) ne treba ih koristiti za prekrivanje vrućeg/toplog obroka ili pak stavljati u mikrovalnu i mašinu za pranje suđa. Toplina i krpice od voska ne idu zajedno.

Što se održavanja tiče...Očistiti ih možete pod mlazom hladne do mlake vode, ukoliko je potrebno možete koristiti i neko blago sredstvo za pranje suđa. I možete upotrebljavati meku spužvicu. Za sušenje ih ja ostavim na zraku (nikako sunce, opet radi topline).

Za kraj, moram priznati da sam jako zadovoljna sa ovim pokušajem. Naravno moram neke stvari poboljšati, ali u principu mislim da je to to.

Ukoliko vam ne odgovara da ih sami radite (neću lagati, može biti malo komplicirano i neuredno), u Hrvatskoj ih možete naručiti:


Butterflymornings (možete je naći na Facebooku, Instagramu i blogu)

Pčelarko omoti

Koko djambo (Instagram)

U Srbiji sam vidjela da ih radi:

Sonja Clay, Cloth & Poetry (Instagram)

Naravno, možete ih naručiti i sa drugih stanica, ali ove su ili kod nas ili kod susjeda. Ukoliko bi više opcija, malo pronjuškajte po internetu. 


Makedonija: 

Eko vosocni obvivki

Pozdrav, A.

P.S. Ako znate da ih još netko radi slobodno se javite u komentarima 😊.


Broj komentara: 5:

  1. Zdravo,Evo pogledajte i moju FB stranu Eko vosocni obvivki.Pozdrav

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Naravno, dodani ste :). Drago nam je da ste se javili :).

      Izbriši
  2. Odgovori
    1. Bok, smolu sam kupila preko Ebaya jer nigdje drugdje nisam uspjela nabaviti. Mislim da ima još i na Etsyu. :)

      Izbriši
  3. Bok, smolu sam kupila preko Ebaya jer nigdje drugdje nisam uspjela nabaviti. Mislim da ima još i na Etsyu. :)

    OdgovoriIzbriši